Krąg Relacyjny

to najprościej mówiąc doświadczenie bycia z innymi ludźmi. Jest to doświadczenie grupowe, podczas którego uczestnicy poznają się wzajemnie i nabywają lub rozwijają umiejętności ważne w kontaktach z innymi ludźmi i samym sobą. Osoby, które spotykają się na Kręgu Relacyjnym uruchamiają jedyny w swoim rodzaju proces. Proces ten, pomimo tego, że rządzi się określonymi prawami, to jednak wyraża się w swoisty dla każdej grupy sposób. Dlatego każdy uczestnik może doświadczyć pewnych stałych mechanizmów powstawania grupy i kształtowania się norm i ról grupowych, a jednocześnie mieć udział w tworzeniu wyjątkowego i niepowtarzalnego wydarzenia.

Zasadniczym celem spotkań jest rozwijanie umiejętności komunikowania się miedzy ludźmi poprzez uwrażliwienie ich na siebie nawzajem i na siebie samych. Podczas spotkań dąży się do pozostawania w „tu i teraz”, dzięki czemu uczestnicy mogą na bieżąco otrzymywać informacje zwrotne na temat swoich zachowań i sposobu w jaki są odbierani przez innych. Krąg Relacyjny daje także możliwość doświadczania, nazywania i wyrażania własnych uczuć oraz zrozumienia ich wpływu na zachowanie wobec innych. Jest też znakomitą okazją do eksperymentowania z nowymi zachowaniami i odkrywania różnych sposobów funkcjonowania z ludźmi.

Krąg Relacyjny choć często jest głębokim i odmieniającym doświadczeniem, nie jest pracą terapeutyczną. Nie koncentruje się na przeszłości, a na chwili obecnej, nie szuka się w nim przyczyn określonych zachowań czy uczuć, a raczej zachęca do ich autentycznego wyrażania, nie ma w nim nastawienia na zmianę czy korektę zachowań, lecz na zrozumienie jak te zachowania oddziałują na innych.

Każde spotkanie jest doświadczeniem, które trudno zaplanować – to, co się na nim wydarzy zależy od nas samych (naszego nastawienia, osobistych celów, motywacji), od dynamiki grupowej.

Skład grupy nie jest od nas zależny – to kto znajdzie się na Kręgu jest niespodzianką i jednocześnie szansą, wyzwaniem – możemy „przejrzeć” się w spojrzeniach nieznanych nam osób, doświadczyć tego, jak na nas reagują, co ich do nas zbliża, a co dystansuje.

Optymalna liczba uczestników to 8-14 osób. Optymalny czas trwania treningu wynosi 45 godzin – 15 spotkań. Jest to czas, który pozwala na dopełnienie procesu grupowego i przejścia przez wszystkie jego fazy.